Artykuł pojedynek

Podsumujmy - Wyzwanie Zespół Opoka TFI vs. ETF

WYZWANIE: ZESPÓŁ OPOKA TFI vs. ETF

Dwa tygodnie temu przyjęliśmy wyzwanie Jacek Lempart: wynik taniego ETFa opartego o globalne akcje vs fundusz z wyższymi kosztami, co okaże się lepsze w przeciągu 10 lat. Post, w którym odpowiadamy Jackowi https://bit.ly/3hsS0ZS

USTALENIA - fundusze: Opoka One FIZ vs. ETF VWCE (replikuje FTSE All-World) - data startu: 1 stycznia 2023 roku - waluta: PLN

KRYTYKA i NASZE ARGUMENTY Oprócz reakcji pozytywnych, pomysł spotkał się też z pewną krytyką, od razu dodajmy, że zazwyczaj konstruktywną, za którą dziękujemy i do której chcielibyśmy się odnieść. Pochylmy się nad argumentami, które przytoczył choćby Grzegorz Raupuk.

Pierwsza, mniej istotna z punktu widzenia przeciętnego obserwatora, dotyczy formy prawnej Opoka One FIZ – jest to fundusz inwestycyjny o charakterze niepublicznym co oznacza pewne ograniczenia w dostępie do informacji. Sądzimy, że nie jest to istotny problem, bo wyniki prawie 100 FIZów są dostępne chociażby na stronie IZFiA https://bit.ly/3Egs1h6. Ponadto, systematycznie publikujemy różne materiały i udzielamy wywiadów, więc można wyrobić sobie dobrze pogląd wg jakiej strategii działamy. Opoka One FIZ funkcjonuje od 12 lat, co czyni go dość unikalnym na polskim rynku i dobrze to powinno korespondować z ideą długoterminowego inwestowania – a jest to punkt, w którym zdaje się, że z autorem Wyzwania jesteśmy zdecydowanie po tej samej stronie.

Kolejna kwestia dotyczy samego meritum Wyzwania – porównywania naszego funduszu do ETFa na globalny rynek akcji, który nie stanowi punktu odniesienia dla naszej strategii. To prawda, ale ta potencjalna wada może się przeobrazić w dużą zaletę. Stanowi realne zderzenie różnych sposobów podejścia do inwestowania, które powinno zapewnić dostarczenie przydatnej wiedzy. Oba fundusze będą się poruszać nawet w krótszym terminie w zupełnie różny sposób, choć mają służyć temu samemu celowi, czyli długoterminowemu oszczędzaniu. Te duże różnice pozwolą uwidocznić jak się ma zarządzanie aktywne do pasywnego i jakie mają wady i zalety; to samo dotyczy inwestowania w różne klasy aktywów vs w jedną; można przedyskutować działanie obsunięć kapitału w czasie rzeczywistym; można wyjaśnić czym różni się "wynik" od "wyniku unormowanego ryzykiem"; można pokazać jak nie tylko koszty ale i kurs walutowy wpływa na wyniki inwestycji; i pewno jeszcze wiele innych rzeczy. Powtarzamy przy każdej okazji, a wydaje nam się to często niedoceniane, że kluczem do długoterminowego oszczędzania jest wytrwanie przez inwestorów w obranych przez siebie strategiach. Czy koszty mają przy tym znaczenie? Oczywiście. Choć najmocniej według nas przeszkadzają częste i duże obsunięcia kapitału, ponadto ma znaczenie sama koniunktura na rynkach i w gospodarce oraz rzetelność przekazu dotyczącego zarządzania.

Lubimy długie terminy. 10-letnie wyzwanie na 15-lecie działania Opoka TFI jest zgodne z tym jak widzimy sens inwestowania.

Zespół zarządzania Opoka TFI Tomek, Grzesiek, Michał, Michał, Tomek.

Link do artykułu na LinkedIn

Polecane artykuły