Opoka One FIZ
Kluczowe na rynku akcji są transakcje na poszczególnych spółkach. Możemy też dodatkowo działać na instrumentach pochodnych na indeksy giełdowe i w ten sposób tworzyć ekspozycje na całe rynki lub sektory, a nie tylko na konkretne firmy. W skład portfela powinny wchodzić akcje spółek niedowartościowanych, czyli takich, które rynek wycenia niżej niż są one faktycznie warte, a jednocześnie mających mocne fundamenty: silną pozycję konkurencyjną, potwierdzoną długoterminową strategię wzrostu, wysoki poziom efektywności kosztowej oraz stabilny, kompetentny zarząd.
Metale szlachetne, których ceny zachowują się często inaczej niż ceny akcji, w długim terminie dają realną dywersyfikację portfela. Ponadto złoto w walucie lokalnej często przynosi zyski podczas kryzysów na rynkach finansowych.
Pozostałą część portfela inwestujemy w płynne aktywa, które naszym zdaniem – w aktualnej fazie cyklu gospodarczego, trendu lub pod względem wyceny – charakteryzują się najlepszym stosunkiem zysku do ryzyka.
Zmienność Funduszu ograniczana jest przez dywersyfikację klas aktywów oraz zajmowanie nie tylko pozycji long (zakup), ale również pozycji short (sprzedaż w celu skorzystania ze zniżki cen) w instrumentach na indeksy giełdowe oraz konkretnych spółkach. Alokacja w aktywa wynika z analiz cyklu rynkowego opartych na autorskich narzędziach Towarzystwa Opoka TFI. Bazują one na długoterminowej ocenie trendów i wycen. Jeśli w średnim terminie (6–12 mies.) relacja zysku do podejmowanego ryzyka jest korzystna, to alokacja może być wyższa, gdy zaś ta relacja jest niekorzystna – alokacja jest ograniczana.
Strategia Opoka One w punktach
- alokacja środków po obu stronach rynku – long i short – w różnych klasach aktywów: głównie w akcje, metale szlachetne i surowce;
- poziom alokacji w aktywa zgodny z postrzeganiem przez nas cyklu rynkowego;
- Wykorzystanie średnio- i długoterminowych trendów na rynkach akcji, poszczególnych spółkach i na rynku metali szlachetnych;
- inwestowanie w spółki polskie oraz zagraniczne (notowane głównie w USA oraz Europie Zachodniej);
- Wykorzystywanie krótko- i średnioterminowych trendów na różnych płynnych aktywach w części portfela innej niż akcje i metale szlachetne.
Kluczowe kompetencje Towarzystwa Opoka TFI w tej strategii
- zdolność oceny w jakiej części cyklu znajdują się rynki finansowe;
- właściwa selekcja spółek pod względem ich wartości fundamentalnej;
- wiedza dotycząca rynku metali szlachetnych;
- identyfikowanie aktualnych trendów na różnych klasach aktywów, w tym na rynkach akcji i surowców;
- zabezpieczanie portfela pozycjami short przy wykorzystaniu kontraktów na indeksy akcji.
Dotychczasowe wyniki strategii Opoka One
- od początku działalności w 2010 roku wszystkie lata kalendarzowe zakończone były wynikiem dodatnim, poza rokiem 2018, który zakończony był spadkiem (-1,89%)
- zysk od początku istnienia Funduszu wynosi 182.49%.