Opoka One FIZ

Fundusz nie przeprowadza emisji certyfikatów inwestycyjnych od lipca 2012 roku. W strategii multiasset dywersyfikujemy inwestycje w obrębie różnych klas aktywów: głównie na rynku akcji, metali szlachetnych i innych rynkach surowcowych. Dążymy do osiągnięcia dodatniej stopy zwrotu w każdych warunkach rynkowych.

Kluczowe na rynku akcji są transakcje na poszczególnych spółkach. Możemy też dodatkowo działać na instrumentach pochodnych na indeksy giełdowe i w ten sposób tworzyć ekspozycje na całe rynki lub sektory, a nie tylko na konkretne firmy. W skład portfela powinny wchodzić akcje spółek niedowartościowanych, czyli takich, które rynek wycenia niżej niż są one faktycznie warte, a jednocześnie mających mocne fundamenty: silną pozycję konkurencyjną, potwierdzoną długoterminową strategię wzrostu, wysoki poziom efektywności kosztowej oraz stabilny, kompetentny zarząd.

Metale szlachetne, których ceny zachowują się często inaczej niż ceny akcji, w długim terminie dają realną dywersyfikację portfela. Ponadto złoto w walucie lokalnej często przynosi zyski podczas kryzysów na rynkach finansowych.

Pozostałą część portfela inwestujemy w płynne aktywa, które naszym zdaniem – w aktualnej fazie cyklu gospodarczego, trendu lub pod względem wyceny – charakteryzują się najlepszym stosunkiem zysku do ryzyka.

Zmienność Funduszu ograniczana jest przez dywersyfikację klas aktywów oraz zajmowanie nie tylko pozycji long (zakup), ale również pozycji short (sprzedaż w celu skorzystania ze zniżki cen) w instrumentach na indeksy giełdowe oraz konkretnych spółkach. Alokacja w aktywa wynika z analiz cyklu rynkowego opartych na autorskich narzędziach Towarzystwa Opoka TFI. Bazują one na długoterminowej ocenie trendów i wycen. Jeśli w średnim terminie (6–12 mies.) relacja zysku do podejmowanego ryzyka jest korzystna, to alokacja może być wyższa, gdy zaś ta relacja jest niekorzystna – alokacja jest ograniczana.

Strategia Opoka One w punktach

  • alokacja środków po obu stronach rynku – long i short – w różnych klasach aktywów: głównie w akcje, metale szlachetne i surowce;
  • poziom alokacji w aktywa zgodny z postrzeganiem przez nas cyklu rynkowego;
  • Wykorzystanie średnio- i długoterminowych trendów na rynkach akcji, poszczególnych spółkach i na rynku metali szlachetnych;
  • inwestowanie w spółki polskie oraz zagraniczne (notowane głównie w USA oraz Europie Zachodniej);
  • Wykorzystywanie krótko- i średnioterminowych trendów na różnych płynnych aktywach w części portfela innej niż akcje i metale szlachetne.

Kluczowe kompetencje Towarzystwa Opoka TFI w tej strategii

  • zdolność oceny w jakiej części cyklu znajdują się rynki finansowe;
  • właściwa selekcja spółek pod względem ich wartości fundamentalnej;
  • wiedza dotycząca rynku metali szlachetnych;
  • identyfikowanie aktualnych trendów na różnych klasach aktywów, w tym na rynkach akcji i surowców;
  • zabezpieczanie portfela pozycjami short przy wykorzystaniu kontraktów na indeksy akcji.

Dotychczasowe wyniki strategii Opoka One

  • od początku działalności w 2010 roku wszystkie lata kalendarzowe zakończone były wynikiem dodatnim, poza rokiem 2018, który zakończony był spadkiem (-1,89%)
  • zysk od początku istnienia Funduszu wynosi 182.49%.

Historyczne stopy zwrotu Funduszu nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości. Fundusz nie posiada benchmarku. Wynik inwestycyjny netto (po odliczeniu wynagrodzenia Towarzystwa oraz pozostałych kosztów Funduszu).

Informacje dotyczące Funduszu zawarte na niniejszej stronie internetowej nie są i nie mogą być traktowane jako propozycja nabycia certyfikatów inwestycyjnych Funduszu, jak również nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego. Niniejsza publikacja ma wyłącznie charakter informacyjny oraz promocyjny. Emisje certyfikatów inwestycyjnych Funduszu odbywać się będą wyłącznie poprzez propozycje objęcia certyfikatów inwestycyjnych skierowane do mniej niż 150 imiennie wskazanych osób. Wyłącznym źródłem informacji o Funduszu, prowadzonej przez niego polityce inwestycyjnej oraz czynnikach ryzyka związanych z inwestowaniem w certyfikaty inwestycyjne danego Funduszu są: warunki emisji certyfikatów inwestycyjnych Funduszu, statut Funduszu oraz dokument zawierający kluczowe informacje dla inwestorów, dołączane do imiennych propozycji nabycia certyfikatów inwestycyjnych Funduszu. Treść tych dokumentów udostępniana będzie wyłącznie osobom, do których kierowana będzie propozycja nabycia certyfikatów inwestycyjnych. Przed nabyciem certyfikatów inwestycyjnych Funduszu należy dokładnie zapoznać się z treścią powyższych dokumentów. Ze względu na stosowaną politykę inwestycyjną, wartość aktywów netto na certyfikat inwestycyjny Funduszu (a tym samym wartość certyfikatu) cechuje się wysoką zmiennością. Fundusze nie stosują benchmarku. Inwestowanie w certyfikaty inwestycyjne Funduszu związane jest z ryzykiem i uczestnik Funduszu powinien liczyć się z utratą całości lub części zainwestowanych środków. Historyczne stopy zwrotu Funduszu nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości. Żadna osoba, w tym Towarzystwo ani Fundusz, nie gwarantują osiągnięcia celu inwestycyjnego ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego przez Fundusz. Indywidualna stopa zwrotu nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym Funduszu i jest uzależniona od daty ich objęcia, daty ich umorzenia lub zbycia oraz od pobranych opłat manipulacyjnych i wysokości należnego podatku.